Fények az eng/wag fájlban
Írta: Jadro
2010. szeptember 03. péntek, 19:37

A következő leírás egy kis segítséget nyújt a járművek fényszóróinak és zárfényeinek beállításában.

Fények létrehozása az ENG fájlban
Kezdjük azzal, hogy bemásolok egy ilyen bejegyzést és megnézzük mi micsoda. Van amit tudok és van amit nem. Ez utóbbiakat kihagyom az értelmezésből és a későbbiekben majd kiegészítem, ahogy bővülnek az ismereteim.

Lights ( 15
Light (
comment ( csucsfenyszoro reflektor rev)
Type ( 0 )
Conditions (
Headlight ( 3 )
Unit ( 5 )
)
FadeIn ( 0.5 )
FadeOut ( 0.5 )
Cycle ( 0 )
States ( 1
State (
Duration ( 0.0 )
LightColour ( FFFAFDB8 )
Position ( 0 3.75 -7.25 )
Transition ( 0 )
Radius ( 1.0 )
Azimuth ( -180 -180 -180 )
)
)
)
)

Ez a bejegyzés egy Szili csúcsfényszóróját mutatja, amikor MSTS Bin patch használatával fülkét váltottunk. A Lights bejegyzés az ami megmondja hogy hol kezdődnek a fényekkel kapcsolatos bejegyzések. Ezen belül a Light ( résztől kezdődik egy fény definiálása. Ahány ilyen fényünk van, azt a számot írjuk az elején a Lights sor mögé. Ha a fények tényleges száma és ez a szám nem stimmel, fagyni fog a játék a betöltéskor. Ebben a részben van részletezve a fény típusa. (Itt direkt meghagytam a 15-ös számot. Látszik hogy ez a gép 15 különféle fényt használ)

Ezután jön a States rész ami definiálja a fény helyét és méretét. Ennek értéke a fenti példéban 1, mivel itt csak egy ilyen definiálás van Később azonban látni fogjuk hogy egy fénynek több, változó mérete, helye és színe is lehet egy bejegyzésen belül.

Érdemes kommentálni az egyes fény blokkokat, mert a végén jól összekavarodhatunk. A Type – Headlight – Unit hármas értékeinek kombinációja adja meg hogy melyik lámpáról beszélünk. Erről van egy kis táblázat az MSTS bin patch leírásában. Abból kihámozható hogy melyik fénytípushoz milyen érték kombinációk tartoznak. A patch hatására új Unit számok érkeztek. (4 és 5) Ezek értelmezésével az alap TS-nek gondja támad. Ezért vannak a hibaüzenetek, ha Bin nélkül próbálunk meg egy patch-kompatibilis gépet használni.

A lightcolour résznél adhatjuk meg a fényünk színét. A position sor definiálja hogy hol legyen a fénykorongunk a gépen. Nézzük szemből a gépet! Az első érték a fülke középvonalától oldalra tolja a fényt. Ha az érték negatív akkor balra, ha pozitív akkor jobbra. A második érték a fénykör talajtól mért magasságát mutatja. Ezután nézzük oldalról a gépet! A harmadik érték az így vett középvonaltól méri a távolságot a gép eleje illetve hátulja felé. Pozitív érték a gép eleje, negatív a gép hátulja felé tolja a fényt. A fénykör csak egy oldalas. Képzeljünk el egy élére állított palacsintát, aminek az egyik fele lekváros. Na ez a lekvár a fény. ? Az azimuth bejegyzés mutatja hogy a fény merre világítson. Előre vagy hátra. A fenti példában hátrafelé világít. Ha meg akarjuk fordítani, az értékeket írjuk át nullára. Természetesen a -180 helyett jó a 180 fok is. Van még egy érték, a radius. Ez adja meg a fénykörünk átmérőjét. Egy alap fény kb. így épül fel. Ezek ismeretében már de tudtok állítani egy kívánt fényt.

A következő részben pedig jöjjenek a kicsit különlegesebb fények. Mint pl a fénycsóva, AI vonatok világítás vagy éppen az áramszedő szikrázása.
A fénycsóva tulajdonképpen nem sokban különbözik a sima fénytől. Annyi, hogy a radius érték jó nagyra van véve és bejön egy új érték az angle. Ez a fénycsóva szöge. Így előrefelé világít és nem körbe.

Radius ( 250.0 )
Angle ( 20.0 )

Lássuk az AI vonatok fényeit. Ez ugye arra jó, hogy a velünk egy feladatban közlekedő egyéb gépek ne sötéten vánszorogjanak, hanem ki legyenek világítva. Főleg este látványos, amikor nem csak hirtelen felbukkannak a fénycsóvánkban, hanem már messzebbről is látjuk őket. Íme egy AI bejegyzés:

Light (
comment( csucsfenyszoro AI )
Type( 0 )
Conditions (
Control ( 1 )
Unit ( 2 )
Service ( 2 )
TimeOfDay ( 0 )
)
FadeIn ( 0.5 )
FadeOut ( 0.5 )
Cycle ( 0 )
States ( 1
State (
Duration ( 0.0 )
LightColour ( eeffe095 )
Position ( 0 3.75 7.25 )
Azimuth ( 0.0 0.0 0.0 )
Transition ( 0 )
Radius ( 1.0 )
Elevation ( 0.0 0.0 0.0 )
)
)
)

Nézzük a különbségeket az előző fényhez képest: A Type – Headlight – Unit hármasból hiányzik a Headlight bejegyzés. Helyette van egy Control sor, melynek értéke 1. Nem tudom mi a pontos funkciója, de minden AI fénynél így van. Új sor a Service sor is, melynek értéke 2. Erről sem tudok közelebbit mondani. Aztán jön a TimeofDay sor, mely megadja hogy az adott fény mikor világítson. A 0 érték azt jelenti hogy folyamatosan, egész nap. A 2-es érték jelenti az éjjeli használatot, az 1-es pedig a nappalit. A fenti példában ugyan nem található meg a következő sor, de akár benne is lehetne. Ez pedig a weather (0) bejegyzés. Ez adná meg hogy a fény milyen időjárási körülmények közt világítson. Itt is a 0 jelenti azt hogy állandóan. A 2-es jelenti az esős időt a 3-as a havazást. Az 1-es értékben nem vagyok biztos, de tippem szerint az jelenti a sima napos időt.

Lássuk az áramszedő szikrázását. Nem másolok be ide ilyen bejegyzést, mert túl hosszú lenne. A pontos felépítéshez töltsétek le tőlünk a V43-2377 –es átfestést, melynek eng fájljában megtaláljátok a szikrázást előidéző bejegyzéseket! Mivel magyarul van kommentezve az adott rész, gondolom meglelitek. A lényeg, hogy egy-egy fényhez több State rész tartozik. Egy ilyen rész megadja hogy a fény mennyi ideig, milyen méretben és színnel világítson. Új rész a Duration bejegyzés. Ez szabályozza az adott fény világítási idejét. Végigkövethető, hogy a villogást úgy oldották meg, hogy több különböző kialakítású fény követi egymást gyors egymásutánban.

Röviden ennyit tudtam írni erről. A lényeges bejegyzéseket belevettem. Most hogy tudjátok mi mit jelent, kísérletezzetek bártan! Látható hogy egy-egy fényt szinte a végletekig lehet alakítani. Akár az is kihozható hogy minden időjárási és napszakváltási ciklusban más-más fajta fény világítson. Használjátok a fantáziátokat és nézegessetek eng fájlokat! A pontos, működő példákat onnan lehet a legjobban megérteni.

Módosítás dátuma: 2010. szeptember 12. vasárnap, 13:24